HŐERŐMŰ MEMBRÁNSZEPARÁCIÓS SÓTALANÍTÓ RENDSZERÉNEK FELÚJÍTÁSA
Háttér és megrendelői igények
Partnerünk az ország számos pontján rendelkezik hő- és villamosenergia termelő erőművekkel. Sopron ipari területén elhelyezkedő vállalatok, köztük egy multinacionális élelmiszeripari üzem hőenergia-ellátását biztosítja. Az erőmű a hőtermeléssel párhuzamosan, a kapcsolt technológia alkalmazásával, villamos energiát is termel és meghatározó szerepet vállal a Soproni ipari és a lakossági fogyasztók hő-, villamos-, valamint technológiaigőz-energia ellátásában.
A jól skálázható, biztonságos ellátásra alkalmas termelő egységet három gőzkazán, egy forróvíz-kazán, három gőzturbina, valamint egy 2004-ben telepített 6 MW-os gázmotor alkotta 2010-ig.
Az erőmű vízellátását saját kutak segítségével biztosítják. A kinyert kútvíz a magas oldott ásványi és lebegőanyag tartalom miatt nem alkalmas közvetlen felhasználásra.
A vízkezelő technológia az 1960-as években került kialakításra, eredetileg egy többlépcsős előszűréssel ellátott ioncserélő technológiával került megvalósításra.
Az eredeti vízkezelő rendszert az 1990-es évek végén fordított ozmózisos sótalanító berendezésekkel egészítették ki a rendelkezésre álló hely korlátai miatt és a hatékonyság növelése érdekében. Ezek a berendezések több mint 20 éven keresztül biztosították az erőmű sótalanvíz ellátását, azonban berendezések élettartamának végén szükségessé vált azok cseréje vagy felújítása. Az üzemeltető az ajánlatok kiértékelését követően a berendezések felújítása mellett döntött.
Megrendelői igényként felmerült az RO berendezések párhuzamos (SPRO) és sorba kötött (DPRO) üzemeltetése is.
Ezzel a műszaki megoldással a termelt víz elektromos vezetőképessége több mint 75%-kal alacsonyabb mint a hagyományos egyfokozatú eljárás alkalmazásával elérhető érték.
Abban az esetben ha az egyidejű vízigény meghaladja az így rendelkezésre álló teljesítményt a két berendezés párhuzamosan kapcsolva egyfokozatú eljárással is ki tudja szolgálni a rendszert.
Az alacsonyabb vezetőképességű permeátumnak köszönhetően az utókezeléshez alkalmazott ioncserélő berendezések regenerálási intervallumai több mint 400%-kal növekedtek.
Előnyök
- az ioncserélő berendezések napi üzemeltetési költségei 75%-os csökkenése
- alacsonyabb ökológiai lábnyom, a regeneráló vegyszerigény 75%-os csökkenése
- folyamatirányításba rendszerbe integrált rendszer, online távfelügyelet
- üzem közben rugalmasan módosítható konfiguráció, a megtermelt víz mennyisége és minősége széles tartományban beállítható az aktuális igényeknek megfelelően
- az ügyfél által preferált PLC vezérlőegységgel (pl: Siemens, Unitronics, Allen Bradley, stb.) rendelhető kivitel
- teljesen automatikus működés, folyamatos kezelői felügyeletet nem igényel
- hosszútávú, stabil alkatrész- és vegyszerellátás, karbantartás és szerviz
Műszaki paraméterek
- kezelt víz mennyisége: 20 m3/h
- elektromos vezetőképesség: <22 µS/cm
- kétfokozatú sótalanítással előállított kezelt víz mennyisége (DPRO): 8 m3/h
- elektromos vezetőképesség (DPRO): <5 µS/cm
- utókezelő egységekkel előállított nagy tisztaságú víz vezetőképessége: <0,1 µS/cm
Alkalmazási területek
- kútvízkezelés
- kazán tápvíz kezelés
- gőzkazán tápvíz ellátás
-
energetika


